Journey Porsche Le Mans

Porsche Victorious bez oprav v Le Mans 2016

Letošní závod v Le Mans byl kousáním hřebíků a tým Porsche bojoval o udržení náskoku před svými uchazeči o vedoucí pozici. Toyota vypadala, že je připravena vyhrát, dokud technické potíže nevytlačily vozidlo z trati a do boxů za účelem opravy. V tomto příspěvku se dostaneme do historie a podrobností tohoto neuvěřitelného závodu.

Historie Le Mans
V roce 2016 se konal 84. ročník 24hodinového Le Mans. Jako nejstarší vytrvalostní závod na světě se Le Mans koná každoročně od roku 1923 poblíž francouzského města Le Mans. Závod prověří nejen dovednosti a vytrvalost svých jezdců, ale také efektivitu svých vozidel. Horké, letní počasí a občasné přeháňky jsou často výzvou pro jezdce, kteří musí zůstat ve střehu a komunikovat se svými posádkami v boxech.

Na trati současně soutěží zhruba 50 vozů, i když existují samostatné třídy a ceny. Každý kvalifikační tým má tři jezdce na auto, kteří se každých pár hodin vystřídají. Každý řidič nesmí řídit déle než čtyři po sobě jdoucí hodiny v šestihodinovém období nebo celkově déle než čtrnáct hodin. Tato bezpečnostní pravidla byla zavedena v 80. a 90. letech, aby zabránila jedinému jezdci, aby se pokusil dokončit 24hodinový závod sám.

Efektivita každého vozidla se stává zásadní pro udržení řidičů na silnici po dlouhou dobu s co nejmenším počtem zastávek a oprav. V tomto ohledu se špičková německá konstrukce Porsche znovu a znovu osvědčila:Porsche vyhrálo 17 konstruktérských titulů v Le Mans a jejich vítězství v roce 2016 bylo pro společnost 18.

Le Mans 2016
Vydatné deště donutily organizátory Le Mans odstartovat závod s safety carem na trati, které bylo odstraněno, jakmile byla trať a pole dostatečně suché. Tým Porsche odstartoval na pole position již druhý rok v řadě, jezdci Neel Jani, Marc Lieb a Romain Dumas řídili Porsche 919 Hybrid.

V časných hodinách závodu se o první místo utkaly Porsche, Toyota a Audi, přičemž Toyota č. 6 si udržela stabilní vedení, následovaná Toyotou č. 5 a Porsche č. 2. Fanoušci Toyoty byli samozřejmě u vytržení – zdálo se, že se stanou druhým japonským výrobcem automobilů, který vyhrál Le Mans, což je první vítězství japonského týmu od vítězství Mazdy před 25 lety. Toyota #6 zaznamenala určité problémy, což umožnilo #5 převzít vedení a utkat se s Porsche.

V posledních několika minutách závodu však Toyota #5 musela zastavit v boxech kvůli technickým potížím (později identifikované týmem Toyota jako vadný konektor vzduchového vedení, což mělo za následek ztrátu výkonu a kontroly nad rychlonabíječka). Porsche si zajistilo vedení, překonalo minutovou ztrátu a v posledním kole předjelo Toyotu.

Nakonec zvítězilo Porsche s celkovým počtem 384 kol, přičemž Toyota a Audi obsadily druhé a třetí místo. Ford GT také neuvěřitelně zvítězil ve třídě GTE Pro, když obsadil první místo navzdory problémům s rádiem, které jezdci Sebastienu Bordaisovi bránily v komunikaci s posádkou v boxech.

Celkově vzato byl Le Mans 2016 dalším neuvěřitelným a nezapomenutelným závodem a svědectvím o zdatnosti jeho jezdců. Nemůžeme se dočkat, až uvidíme, zda Porsche příští rok získá 19. vítězství!

Chcete-li, aby vaše Porsche fungovalo efektivně, kontaktujte nás o opravách a údržbě Porsche.

Sestavili jsme tuto skvělou infografiku, abyste se mohli blíže podívat na neuvěřitelné Porsche 919 Hybrid, které vyhrálo letošní vytrvalostní závod Le Mans!