Kia EV3 SUV:Váš dokonalý průvodce nákupem plně elektrického vozidla ve Spojeném království

Přehled

Kia Corporation, jihokorejský výrobce automobilů, rychle rozvíjí portfolio „eko“ vozidel s nižšími emisemi, které zahrnuje elektromobily s nulovými emisemi výfukových plynů (BEV), plug-in hybridní elektrická vozidla (PHEV) a mild hybridy. Korejská automobilová společnost se sídlem v Soulu je druhým největším jihokorejským výrobcem automobilů po Hyundai Motor Company (Hyundai vlastní 33,88% podíl v Kia Corporation). V jednu chvíli vlastnil podíl ve společnosti Kia také americký výrobce automobilů Ford Motor Company.

Kia byla nalezena v červnu 1944 a byla dříve známá jako Kyungsung Precision Industry. Dříve byla také známá jako Kia Motors Corporation. Jméno Kia bylo odvozeno od čínsko-korejských znaků, „ki“ (povznést) a „a“ (Asie), což naznačuje „Povstání z Asie“. Společnost Kia Corporation působí na evropských trzích od roku 1991. Kia elektrické vozidlo (EV)  portfolio zahrnuje oba, baterie-elektrické vozidlo (BEV)  a plug-in hybridní elektrické vozidlo (PHEV)  modely: 

  • Zcela elektrický Kia Niro EV
  • Zcela elektrický vůz Kia Soul EV
  • Zcela elektrická Kia EV6
  • Plně elektrický vůz Kia EV6 GT
  • Zcela elektrická Kia EV9
  • Plně elektrický vůz Kia EV3
  • Kia Niro Plug-In Hybrid
  • Kia XCeed Plug-In Hybrid
  • Kia Ceed Sportswagon Plug-In Hybrid
  • Kia Sportage Plug-In Hybrid
  • Kia Sorento Plug-In Hybrid

Elektrická auta:Základy

Pro ty z vás, kteří začínají s elektrickou jízdou s nulovými emisemi , doporučujeme přečíst si následující články:

Kia EV3 SUV:Váš dokonalý průvodce nákupem plně elektrického vozidla ve Spojeném království

Kvalita vzduchu:Kompletní průvodce pro Spojené království

Přehled Kia Corporation, jihokorejský výrobce automobilů, rychle rozvíjí portfolio „eko“ vozidel s nižšími emisemi, které zahrnuje elektromobily s nulovými emisemi výfukových plynů (BEV), plug-in hybridní elektrická vozidla (PHEV) a mild hybridy….

Přečtěte si více

Přihlaste se k odběru elektronického newsletteru Electric Living

Konkurence v rychle se rozvíjejícím segmentu kompaktních plně elektrických SUV se nadále zvyšuje a uvedení nejnovějšího bateriového elektrického vozidla (BEV) od Kia je důkazem atraktivity tohoto kompaktního segmentu. Zcela elektrická Kia EV3 (Segment B) je přímou konkurencí s jinými kompaktními elektrickými SUV, jako je čistě elektrické Volvo EX30 . EX30 má rozvor 2,65 m, délku 4,23 m a výšku 1,55 m. Pro srovnání, EV3 má rozvor 2,68 m, délku 4,31 m a výšku 1,57 m. EV3 také konkuruje plně elektrickému Jeepu Avenger , plně elektrický Volkswagen ID.3 a další kompaktní elektromobily.

EV3 je součástí strategie ‚Plan S‘ společnosti Kia, která zahrnuje, že výrobce automobilů uvede na trh 15 elektrických vozidel (EV) do roku 2027. SUV EV3 s nulovými výfukovými emisemi je také postaveno na elektrické globální modulární platformě Hyundai Motor Group (E-GMP) určené pro elektromobily. Zcela elektrická Kia EV6 a plně elektrický Hyundai IONIQ 5 používat stejnou platformu. Sériový EV3 (zahájený v květnu 2024) má mnoho společného s konceptem EV3, který byl představen v říjnu 2023. EV3 nahrazuje plně elektrický Kia Soul EV , i když s mnohem přesvědčivější nabídkou, včetně toho, že se stane nejdostupnějším elektromobilem Kia. V mnoha ohledech je EV3 jako zmenšený bestseller Kia EV9 SUV spolu s některým společným stylem s modelem Kia EV6.

Trend nabízet BEV s více než jednou velikostí baterie EV je výhrou pro spotřebitele i pro životní prostředí. EV3 je k dispozici ve dvou variantách lithium-iontových baterií EV (architektura 400 V):58,3 kWh (375 kg)/ 81,4 kWh (470 kg), s nárokovaným e-dojezdem WLTP 267 mil, respektive 372 mil. Dokonce i přizpůsobení pro skutečné jízdní podmínky (počasí, teplota, povrch vozovky, styl jízdy atd.), elektrické vozidlo (EV) by měl být schopen dojet až 225 mil pro 58,3 kWh a až 315 mil pro 81,4 kWh na plné nabití. Více než dostačující pro většinu každodenních potřeb řízení. Palubní baterie EV3 má o 22 procent vyšší hustotu energie než baterie Kia Niro EV.

Vyzýváme výrobce automobilů (OEM), aby nabízeli elektromobily s více než jednou velikostí baterie EV, protože ne každý potřebuje velkou palubní baterii EV. Pokud žijete ve městě s omezeným pravidelným ježděním na dlouhé vzdálenosti, pak vám baterie 58,3 kWh EV postačí! 58,3 kWh BEV lze nabít na 10 až 80 % za 29 minut prostřednictvím 150 kW DC rychlonabíječky. Při 50 kW DC bude dosažení 80% nabití trvat 55 minut. Varianta 58,3 kWh má maximální kapacitu DC nabíjení až 120 kW DC. Vzhledem k velikosti palubní baterie EV je to dostačující.

Zatímco větší 81,4 kWh akumulátor EV lze nabít na 10 až 80 % za 31 minut pomocí 150 kW DC rychlonabíječky. Při 50 kW DC bude nabití na 80 % trvat 79 minut. 81,4 kWh má maximální kapacitu DC nabíjení až 128 kW DC. Vzhledem k velikosti palubní baterie EV by byla vhodnější možnost rychlejšího DC nabíjení. Jako příklad lze uvést plně elektrický Genesis GV60 Kompaktní SUV s 77,4 kWh palubní baterií EV nabízí ultra rychlé DC nabíjení až 350 kW DC jako standard.

K dalšímu zvýšení účinnosti (dojezdu) elektromobilu obsahuje elektromobil systémy Kia i-Pedal 3.0 a Smart Regenerative 3.0. EV má 4 regenerační úrovně (Úroveň 0, 1, 2 a 3). Zajímavé je, že Kia standardně u všech variant nenabízí tepelné čerpadlo. Standardně je k dispozici pouze u nejdražší výbavy. škoda! Cena tepelného čerpadla je 900 Kč.

Výrobce také prohlašuje, že je „první na světě“ v tom, že EV3 je prvním vozidlem, které nasadilo simultánní systém absorpce tepla, tj. zachycuje teplo z vozidla i venkovního vzduchu k recyklaci a zvyšuje jeho účinnost. Za zmínku také stojí, že i přes styl karoserie dosáhlo EV slušného koeficientu aerodynamického odporu 0,26 Cd. Čím nižší je koeficient aerodynamického odporu, tím vyšší je účinnost vozidla, což má za následek zvýšený dojezd.

e-SUV je k dispozici ve 3 stupních (Air, GT-Line a GT-Line S). Všechny varianty jsou s pohonem předních kol (FWD), s jednomotorovým hnacím ústrojím, tj. elektromotorem pohání přední kola. Základní model Kia EV3 Air (58,3 kWh) dokáže zrychlit z 0-62 mph za 7,5 sekundy, zatímco Kia EV3 Air (81,4 kWh) dokáže zrychlit z 0-62 mph za 7,7 sekund. Všechny varianty nabízejí výkon až 201 koní a maximální točivý moment 283 Nm. Maximální rychlost elektromobilu je 105 mph. Výrobce plánuje v dohledné době (2026) nabídnout variantu s pohonem všech kol (AWD).

Kia EV3 obsahuje až 10 udržitelných řešení, mezi něž patří:bio lak, bioplast, alternativa bio PU kůže, recyklovaná PET příze, recyklovaný PET/koberce rybářské sítě, barva bez BTX, PCM plast, recyklovaná PET tkanina, bio PU pěna a recyklovaná PET plsť. Nyní je běžnou praxí, že výrobci automobilů začleňují řadu udržitelných materiálů k dalšímu posílení ekologických kritérií elektromobilu.

EV3 nabízí velkorysou úroveň palubní technologie, která zahrnuje:tři obrazovky (12,3palcový displej řidiče, 5,3palcový dotykový displej klimatizace, 12,3palcový dotykový navigační systém), bezdrátové Apple CarPlay™ a Android Auto™, vozidlo do naložení (V2L) atd. EV3 také nabízí řadu bezpečnostních prvků a jízdních pomůcek. Některé z nich zahrnují:přední a zadní parkovací senzory, couvací kamerový systém, asistent pro předcházení kolizím 2.0, asistent pro jízdu na dálnici 2.0, inteligentní asistent pro omezení rychlosti, asistent pro vyhnutí se kolizi ve slepém úhlu, asistent pro vyhýbání se kolizím zezadu a další! BEV musí ještě získat hodnocení NCAP, ale stejně jako jeho sourozenci EV6 a EV9 bychom očekávali, že EV3 bude oceněn pěti hvězdičkami.

Pokud jde o praktičnost, pětidveřové pětimístné e-SUV má slušný prostor pro hlavu a nohy pro vyšší cestující sedící vzadu. EV nemá převodový tunel (tedy podlaha je rovná), takže je dostatek místa pro nohy pro spolujezdce sedícího na zadním prostředním sedadle. Interiér kabiny je dobře dispozičně řešený, s dostatkem úložného prostoru vpředu i vzadu. BEV má kufr o objemu 25 litrů a zavazadlový prostor o objemu 460 litrů. Na svůj segment je velikost boty slušná. Pro srovnání, Volvo EX30 má zavazadlový prostor o objemu 318 litrů. Pro nováčky v elektrickém řízení může být frunk použit k uložení nabíjecího kabelu EV. Kia EV3 má také ‚notebook/stolek‘, který může řidič použít, když neřídí! Výhled dozadu je omezený, ale couvací kamera tento problém překonává.

Řidiči firemních vozů mohou využít nižší sazbu daně z naturálních dávek (BiK-2 %) pro čistě elektrická auta. Sečteno a podtrženo, elektrické řízení  je dobré pro životní prostředí a peněženku. Můžete si pronajmout elektrická vozidla (EV) , včetně oběti platu, prostřednictvím e-přiblížení  za velmi konkurenční ceny!

PROS CONS Dobrý elektrický dojezd s nulovými emisemi v reálném světě Tepelné čerpadlo není standardem u všech variant (900 GBP) K dispozici ve dvou velikostech baterie pro elektromobily K dispozici pouze jako pohon předních kol (FWD) Praktické a prostorné. Frunk (25 l) a kapacita zavazadlového prostoru (460 l) Omezená možnost nabíjení stejnosměrným proudem. Konkurenti nabízejí více!

Galerie

Kia EV3 SUV:Váš dokonalý průvodce nákupem plně elektrického vozidla ve Spojeném království

Zcela elektrické SUV Kia EV3 (kredit:Kia)

Na první pohled Typ EV:Bateriové-elektrické vozidlo (BEV)Typ karoserie:SUVP-dostupné auto Grant (PiCG):Není k dispozici Motor:Elektrický K dispozici ve Velké Británii:Ano Varianty (5 možností) Standardní řada Kia EV3 ‚Air‘ 58,3 kWh (od 32 995 GBP) Standardní řada Kia EV3 „Air“ 81,4 kWh (od 35 995 GBP) Kia EV3 „GT-Line“ 81,4 kWh (od 39 495 GBP) (od 39 495 GBP) Kia Line S.8 „GT-kW 42 995 GBP)Kia EV3 ‚GT-Line S‘ 81,4 kWh / tepelné čerpadlo (od 43 895 GBP) Baterie a emise elektromobilu Typ baterie EV:Lithium-iontová Kapacita baterie EV:K dispozici ve dvou velikostech baterie:58,3 kWh/ 81,4 kWhNabíjení:120–128 kW Rychlé nabíjení stejnosměrným proudem (10 %–80 %:29–31 minut). Palubní AC nabíječka:7 kW AC (0%-100%:9 hodin – 13 hodin)Nabíjecí port:Typ 2EV Typ kabelu:Typ 2Výfukové potrubí Emise:0g (CO2/km)EV Baterie Záruka:7 let nebo 100 000 mil Průměrné náklady na zbytkové nabíjení Čistá kapacita baterie:16,7 kWh 4,40 GBP Čistá kapacita baterie:30,0 kWh 7,91 GBP Čistá kapacita baterie:39,2 kWh £ 10,33 Čistá kapacita baterie:45,0 kWh £ 11,86 Čistá kapacita baterie:50,0 kWh Čistá kapacita baterie:6,0 kWh 13,1 GBP.8 kWh£16,86 Čistá kapacita baterie:71,0 kWh£18,71Čistá kapacita baterie:77,0 kWh£20,29Čistá kapacita baterie:90,0 kWh£23,72Čistá kapacita baterie:100,0 kWh£26,35Čistá kapacita baterie:12 Čistá kapacita baterie. 0 kWh. 120,0 kWh 31,62 GBP Čistá kapacita baterie:130,0 kWh 34,26 GBP
  • Poznámka 1:Průměrné náklady na elektřinu pro domácnosti ve Spojeném království se liší v závislosti na regionu, dodavateli a typu používané energie. Průměr pro Spojené království je 26,35 p/kWh.
  • Poznámka 2:Ne všichni výrobci EV zpřístupňují údaje o čisté kapacitě baterie EV a v řadě případů inzerovaná kapacita baterie EV neuvádí, zda se jedná o hrubou nebo čistou kapacitu. Obecně platí, že využitelná kapacita baterie EV je mezi 85 % až 95 % hrubé dostupné kapacity.
Doby nabíjení (přehled) Pomalé nabíjení AC (3 kW – 3,6 kW):6 – 12 hodin (v závislosti na velikosti baterie EV a SOC) Rychlé nabíjení AC (7 kW – 22 kW):3 – 8 hodin (v závislosti na velikosti baterie EV a SoC) Rychlé nabíjení AC (43 kW):0 – 80 %:20 minut až 60 minut (v závislosti na velikosti baterie EVREP50) DC kW+):0-80%:20 minut až 60 minut (v závislosti na velikosti baterie EV a SoC)Ultra rychlé nabíjení DC (150 kW – 350 kW):0-80 % :20 minut až 40 minut (v závislosti na velikosti baterie EV a SoC) EV Supercharger (120 kW – 0-350 % až do velikosti 5 kW):5 &SoC)
  • Poznámka 1:SoC:stav nabití
Rozměry Výška (mm):1560 – 1570Šířka (mm):1850Délka (mm):4300 – 4310Rozvor (mm):2680 Kruh otáčení (m):10,4 Kapacita zavazadlového prostoru (L):460Frunk (L):25 EV33 kW Kapacita baterie EV:58,3 kWhDojezd čistého elektrického proudu (WLTP):267 mil Spotřeba elektrické energie (Wh/km):149Nabíjení:120 kW DC rychlé nabíjení (10%-80%:29 minut). Palubní AC nabíječka:7 kW AC (0%-100%:9 hodin)Nejvyšší rychlost:105 mph0-62 mph:7,5 sekund Pohon:Pohon předních kol (FWD)Elektrický motor (kW):150Max. Výkon (bhp):201Točivý moment (Nm):283 Převodovka:5KbHmotnost sedadel:Automatická (kg):1845Tažná kapacita (brzděná/nebrzděná)/ (kg):300Barvy:5NCAP Hodnocení bezpečnosti:N/A EV3 81,4 kWh Kapacita baterie EV:81,4 kWh Dojezd čistého elektrického proudu (WLTP):372 mil Spotřeba elektrické energie (Wh/km):149Nabíjení:128 kW DC rychlé nabíjení (10%-80%:31 minut). Palubní AC nabíječka:7 kW AC (0%-100%:13 hodin)Nejvyšší rychlost:105 mph0-62 mph:7,7 sekund Pohon:Pohon předních kol (FWD)Elektrický motor (kW):150Max. Výkon (bhp):201Točivý moment (Nm):283 Převodovka:5ksDobHmotnost (kg):1 930 Kapacita tažení (brzděný/nebrzděný)/ (kg):1 000 Barvy:5NCAP Hodnocení bezpečnosti:N/A

Při e-přiblížení  vyvíjí přiměřené úsilí k poskytování přesných a aktuálních informací, některé poskytnuté informace jsou shromážděny od třetích stran a nebyly nezávisle ověřeny e-zoomed . Přestože jsou informace ze zdrojů třetích stran považovány za spolehlivé, společnost e-zoomed neposkytuje žádnou záruku, výslovnou ani předpokládanou  ohledně přesnosti, přiměřenosti, úplnosti, zákonnosti, spolehlivosti nebo užitečnosti jakýchkoli informací. Toto vyloučení odpovědnosti se vztahuje na izolované i souhrnné použití těchto informací.

Vybrané články

Vybrané produkty