Tři z nejkrásnějších klasických závodních vozů

Pokud jde o závodění, existuje známé přísloví, že „forma následuje funkci“. To znamená, že účel a design vozu je tam, kde pochází jeho krása. Možná je tento pojem diskutabilní, když mluvíme o dnešních závodních vozech. Auta z minulosti jsou však úplně jiný příběh.

Závodní vozy té doby byly ohromující. Některé z těchto závodních vozů byly také mimořádně úspěšné. Chceme upozornit na některá z nejhezčích a nejúspěšnějších závodních vozů.

Ferrari 250 Testa Rossa z roku 1957

Mnoho milovníků klasických automobilů a historiků věří, že Ferrari 250 Testa Rossa je jedním z nejkrásnějších vozů, jaké kdy lidská ruka vyrobila. Při pohledu na linie a křivky Testa Rossa je snadné pochopit, proč by si to někdo myslel. Při pohledu na hedvábný tvar 250 mějte na paměti, že když Ferrari vyrobilo toto auto, neexistoval žádný 3D tisk, žádný počítačově podporovaný design; vše bylo tvarováno a navrženo ručně.

Ferrari 250 Testa Rossa bylo stejně rychlé jako hezké. Byl to jeden z nejúspěšnějších závodních vozů Ferrari. Tento vůz přinesl Ferrari vítězství ve 12 hodinách v Sebringu, 1000 kilometrech Buenos Aires, Targa Florio a vůbec první vítězství Ferrari na 24 hodin Le Mans. V roce 1958 pomohl 250 Testa Rossa Ferrari získat titul světového konstruktéra sportovních vozů. Dnes je Ferrari 250 Testa Rossa výjimečně vzácné a na aukcích klasických vozů se často prodává za desítky milionů dolarů.

Jaguar D Type Roadster z roku 1954

Tento Jaguar je opravdu speciální auto. Široce považovaný za jeden z nejkrásnějších vozů na světě, jeho tvar dodnes inspiruje design vozu Jaguar. Stačí se podívat na Jaguar F-Type a uvidíte náznaky DNA typu D. Stejně jako dříve zmíněná 250 Testa Rossa je závodní vůz typu D neuvěřitelně zakřivený na vozidlo, které bylo postaveno spíše lidskou rukou než počítačem řízeným strojem.

Jaguar D Type byl víc než jen hezká tvář. D Type vyhrál 24 hodin Le Mans třikrát za sebou pro Jaguar. Typ D byl v té době jedním z prvních závodních vozů, které měly monokokovou konstrukci a kotoučové brzdy na všechna kola. To by teď mohlo znít hloupě, ale tenkrát to byla špička technologie motoristického sportu – to vše ve tvaru, který byl velmi nenáročný na oči.

Mercedes Benz 300 SLR z roku 1955

Před hypercarem Project ONE byl Mercedes Benz 300 SLR původním „vozem Formule 1 na silnici“. V polovině 50. let se Mercedes Benz aktivně účastnil jak mistrovství světa sportovních vozů, tak Formule 1. Místo aby postavili dvě zcela odlišná auta pro obě série, v podstatě vzali svůj vůz Formule 1 (W 196 R) a dali mu dvoumístnou karoserii sportovního vozu. Výsledkem je 300 SLR.

Britská závodní ikona Sir Stirling Moss skvěle řídil Mercedes Benz 300 SLR. V rukou Mosse získal 300 SLR dvojnásobná vítězství v Mille Miglia, vítězství v závodě Eifel, Velké ceně Švédska a Targa Florio.

Dnešní závodní vozy jsou zcela odlišné od toho, co bylo tehdy běžně k vidění. Současní závodníci jsou mnohem rychlejší a vyspělejší. Je však těžké tvrdit, že možná mají závodní vozy minulosti výhodu, pokud jde o krásu a duši.