První elektromobil Kia e-Niro, který vyhrál cenu What Car Car of the Year

Kia e-Niro vyhrála soutěž What Car? Car of the Year Awards 2019 s čistě elektrickým crossoverem, který obstál v tvrdé konkurenci z řady odvětví.

Vůz e-Niro, který byl ohlášen včera večer (v úterý 22. ledna), zvítězil nad 23 dalšími vítězi kategorií a získal absolutní titul, což je poprvé, co elektromobil vyhrál titul What Car? Ocenění Auto roku.

Mezi další zelené vítěze patří Volvo XC90 T8, které vyhrálo titul Plug-In Hybrid, Hyundai Ioniq získal ocenění Hybrid a e-Niro samozřejmě vyhrálo svou vlastní kategorii, cenu Electric Car.

Honda Urban EV vyhrál Reader Award, kterou získává vůz What Car? čtenáři se nejvíce těší v nadcházejícím roce. Zaujal první místo před příštími generacemi Vauxhall Corsa a VW Golf, na druhém a třetím místě.

e-Niro překonalo kategorii elektromobilů před Renaultem Zoe – oceněným jako nejlepší elektrický vůz za méně než 30 000 liber – a Jaguar I-Pace – nejlepším elektromobilem za více než 60 000 liber. Klíčové úvahy pro vítěze elektromobilu byly:

• Dostatečný rozsah mezi nabitími, aby odpovídaly životnímu stylu většiny lidí – a v reálném světě, nikoli na základě nějakého přitaženého oficiálního testu

• Rychlé nabíjení a kompatibilita s nejrozšířenějšími typy veřejných nabíjecích bodů

• Cenově dostupné pro více než jen pár privilegovaných

• Jako u každého auta nelze ignorovat jízdní komfort, praktičnost a náklady na vlastnictví

O cenu Plug-In Hybrid bojovalo Volvo, Hyundai Ioniq Plug-In (méně než 30 000 GBP) a BMW 530e (30 000 – 50 000 GBP). Soudci hledali:

• Dojezd pouze na elektřinu musí být dobrý

• Bezproblémový přechod mezi elektrickým a benzínovým pohonem

• Skvělá spotřeba paliva

• Nízké daňové účty

• Snadné nabíjení

Hyundai získal cenu za technologii za použití elektrických a vodíkových pohonných jednotek s palivovými články, přičemž řada Ioniq, Kona Electric a Nexo, což je všestranné portfolio plug-in vozů, pomohly výrobci získat cenu.

V Zap-Map jsme rádi, že elektrické modely nejsou jen vítěznými kategoriemi, ale také přímými tituly. Je to něco, co již několik let prosazujeme vlastními cenami našeho sesterského webu, přičemž Hyundai Kona Electric získal cenu Next Green Car Awards 2018 Car of the Year.

Shodneme se také na schopnostech modelu Kia e-Niro, přičemž elektrický crossover nepřijímáme v rámci našich nejnovějších ocenění, protože se k dealerům dostane až letos na jaře. Ujišťujeme vás, že očekáváme, že bude bojovat o cenu NGC Car of the Year 2019, až koncem tohoto roku začnou práce na cenách.